Великий піст – це духовна весна в житті кожного християнина.Починається він цього року 18 березня, завершиться 4 травня, святом світлого Христового Воскресіння. За цей період буде звершено багато богослужінь. Практично в кожному з них священик буде читати особливу молитву, яку склав преподобний Єфрем Сирин. Господи і Владико життя мого, дух лінивства, безнадійності, владолюбства і марнослав'я не дай мені.
Дух же доброчесності, смиренномудрості, терпіння і любові даруй мені рабу Твоєму.
Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віків. Амінь.
Про що ми просимо?
Молитва Єфрема Сирина – це молитва покаяння.
У ній перераховані найголовніші гріхи, які нам заважають каятися, і найголовніші чесноти, які в цьому допомагають.
Дух лінивства — лінощі, безтурботне проведення часу. У кожної людини є дані Богом таланти і знання, які потрібно використати на користь людям і на славу Божу.
Неробство – корінь всіх гріхів, тому що воно розслабляє тіло і душу.
Зневіра буває плодом неробства, коли людина і сама не може робити щось добре, і в Бога про допомогу просити в молитвах не здатна.
Прагнення влади (владолюбство) – в сім’ї, колективі, політиці. Нерідко саме неробство, лінощі і зневіра наповнюють наше життя владолюбством.
Лінощі і зневіра перекручують наше ставлення до життя, позбавляють його сенсу, і ніби компенсуючи це, в нас народжується прагнення панувати.
Марнослів’я – порожні, лайливі слова, злі розмови, що призводять до засудження і образ.
Доброчесність – духовний контроль над власними емоціями і над власним тілом. Моральна чистота у справах, словах і думках.Смиренномудрість – перший плід доброчесності. Чим більше очищається душа, тим менше вона собою пишається, бо бачить – пишатися нема чим. Тоді людина перестає вважати себе кращою за інших.
Терпіння. Гріх робить людину нетерплячою, швидкою на осуд і засудження інших. Терпіння приносить вміння чекати і сподіватися.Дух любові. Любов – головний дар і головна мета всіх наших духовних старань. Саме любов змінює наше ставлення до ближнього із засудження на прощення і милосердя. Тільки через любов, яка приходить у зм’якшене і очищене серце, людина наближається до Бога – а це і є головна мета Великого посту.Під час Великого посту зазвичай утримуємося від споживання: м՚яса, молока, масла, яєць, риби (крім визначених днів), інших продуктів тваринного походження. Послаблення з благословення священників традиційно надаються: дітям до 7 років, людям похилого віку, хворим, вагітним і матерям, які годують, особам, які важко працюють і подорожують а також воїнам, лікарям. Щиро вітаю Вас дорогі брати і сестри, Благословення Господнє нехай буде з усіма Вами!
Благочинний Тростянецького церковного округу ПЦУ протоієрей Роман Кулішов
Джерело: https://ntgazeta.com.ua/trostjanechchina/6475-velikij-pst-ce-duhovna-vesna-v-zhitt-kozhnogo-hristijanina.html