Вшановуємо Благовісника нашого спасіння архангела Гавриїла
Розмістив Admin на March 26 2025 - 17:43:03



Вшановуємо Благовісника нашого спасіння архангела Гавриїла
Розширені новини

Вшановуємо Благовісника нашого спасіння архангела Гавриїла

Благовісника нашого спасіння, радісного посланця Божого до Пречистої Діви Марії, архангела Гавриїла ми соборно вшановуємо наступного дня після Благовіщення, в день Віддання цього свята. Упродовж календарного року Православна Церква двічі соборно прославляє архангела Гавриїла: 26 березня і 13 липня за новоюліанським календарем, згадуючи всі його чудесні явлення людству і добрі звістки, які він приніс від Бога.

Ім’я Гавриїл з давньоєврейської перекладається як «міць Божа». Він – один із семи архангелів, які сповіщають людям волю Божу, відкривають їм таїни, дають надію. Архангел Гавриїл як у старозавітні, так і в новозавітні часи приносив людям найважливіші звістки, провістив про головні події духовної історії людства.

Мойсею він став вчителем і натхненником для написання книги Буття, а пророку Даниїлу сповіщав про майбутню долю єврейського народу і світу. Архангел Гавриїл явився праведним Іоакиму та Анні з вістю про те, що вони будуть мати благословенну дочку Марію, від Якої прийде спасіння всьому світу.

Саме Гавриїл благовістив Діві Марії про народження Сина Божого, і що ім’я Його буде Ісус. Також він явився священникові Захарії, провістивши про народження Предтечі Господнього – Іоана Хрестителя. Також Господь посилав його до праведного Йосифа Обручника: архангел явився йому уві сні, щоби відкрити тайну втілення Сина Божого від Пресвятої Діви Марії, а також потім попередив про задуми царя Ірода і наказав тікати до Єгипту з Немовлям та Богородицею.

Після народження Спасителя архангел Гавриїл явився пастухам і благовістив їм «радість велику, яка буде всім людям. Бо нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2: 10). А пізніше благовістив жінкам-мироносицям радісну звістку про Воскресіння Христове.

У стародавній Софії Київській можна побачити унікальне тисячолітнє мозаїчне зображення архангела Гавриїла. Середньовічний майстер настільки витончено зобразив цього архангела, що здається, ніби він живий. У найвищій точці Софійського собору – зеніті головного купола – в медальйоні з 9-ма різнобарвними колами зображений монументальний образ Христа Пантократора, а навколо нього – архангели, що стоять з чотирьох сторін світу зі сферами і лабарумами (особливими військовими знаменами) в руках. Єдиний мозаїчний архангел у синіх шатах – це архангел Гавриїл. Висота його постаті – 3,85 м. За красою, потужною силою форм, багатством фарб це зображення належить до найбільш довершених стародавніх софійських мозаїк.