Успіння Пресвятої Богородиці у Тростянецькому церковному окрузі
Розмістив Admin на August 17 2024 - 20:42:03
Успіння Пресвятої Богородиці у Тростянецькому церковному окрузі
Розширені новини
Успіння Пресвятої Богородиці у Тростянецькому церковному окрузі
15 серпня, за новим церковним календарем, православні християни відсвяткували одне з дванадцяти найбільших свят церковного року – Успіння Пресвятої Богородиці.
Відбулися святкові богослужіння і в Тростянецькому церковному окрузі - у Вознесенському храмі, біля каплиці Всіх Святих навпроти Круглого двору, в Пантелеймонівському храмі села Гребениківка та в урочищі Образ Краснопільського району, всі вони перебувають в лоні Православної Церкви України.
Свято Успіння Пресвятої Богородиці – день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Ісуса Христа, її відхід на небо. Саме успінням, а не смертю, прийнято називати відхід з життя Пресвятої Діви Марії. Адже вона відразу піднялась на небо до свого сина Ісуса Христа. У Євангелії нема інформації, де перебувала Марія після Христового Вознесіння. Нема і точної дати її смерті. Про ці події є інформація лише в апокрифічних джерелах.
Благочинний Тростянецького церковного округу Православної Церкви України протоієрей Роман Кулішов, після святкового богослужіння у Тростянці біля каплиці, що неподалік Круглого двору, яке проводилося за ініціативи місцевої парафії Великомученика Юрія Переможця ПЦУ, розповів вірянам про той період так.
- Матір Божа прожила 72 роки. Останній період вона жила у євангеліста Івана Богослова, якому Господь довірив свою матір, коли висів розіп`ятий на хресті. Звертаючись тоді до Івана Богослова він говорив: «Бачиш сину, це твоя матір». І матері казав: «Дивись мати, це твій син». Так він віддав її на піклування своєму найулюбленішому з апостолів.
То ж Матір Божа і доживала до своєї смерті у цього апостола. Коли прийшов час відійти з цього світу, як і всім людям, вона побажала, аби до неї прийшли всі апостоли, щоб дати їм останні настанови, благословіння і підкріпити їх далі нести слово Боже.
Апостоли на той час вже розійшлися по всій землі. Але Святим Духом були доставлені в горлицю, де помирала Матір Божа. Не було тільки апостола Фоми. Жінка благословила всіх присутніх і з миром відійшла. Апостоли понесли Матір Божу у сімейний склеп, недалеко від голгофи, де був розіп`ятий Ісус.
В Єрусалимі дізнались про смерть матері Ісуса і що її несуть на цвинтар для поховання. І був наказ – всіх розігнати, апостолів заарештувати, а тіло матері спалити. Але нічого цього не сталося. Військові, які прийшли, щоб виконати той наказ, враз засліпли, вони чули, що коло них хтось іде, але нікого не бачили. І нікого не схопили.
Матір Божу поховали в сімейному склепі. Лише через три дні прибув апостол Фома. Він просить для себе відкрити гроб Матері Божої, аби прикластися до неї мертвої. Але коли відчинили гроб, то побачили, що тіла в ньому немає, а тільки її одежа, пояс і плащаниця, в яку була загорнута померла. Всі зрозуміли, що Господь взяв до себе не тільки душу, а й тіло матері. Щоб ніхто не зробив над ним ніякої наруги.
… У 2014 році Благочинний Тростянецького церковного округу отець Роман Кулішов був в Єрусалимі. Там він відвідав і храм, де знаходиться гроб Божої Матері.
- Двері в той храм настільки низькі, що аби зайти, треба опуститися на коліна. Навіть маленьким людям не вдається проходити у повний зріст. В такий спосіб кожному доводиться вклонятися перед її гробом. Там же знаходиться і Єрусалимська ікона Божої Матері. Кажуть, що тільки на ній є найбільше сходство зображення з реальним обліком самої Божої Матері. Її лік майже весь час закритий. Відкривають його двічі на рік – в Різдво Пресвятої Діви та на Успіння, - розповідає отець Роман. – Пояс Божої Матері нині зберігається в монастирі Ватопеді на горі Афон, де у 2017 році і мені теж пощасливилось побути і прикластися до того поясу. Свій священницький хрест, який був зі мною, я прикладав до плащаниці Божої Матері, аби отримати благословіння від Ватопеді, від пояса Божої Матері і від Єрусалиму. Тому приклавшись сьогодні до цієї плащиниці, Матір Божа благословила всіх вас, - говорив священник вірянам, які прийшли на богослужіння і прикладалися до Плащаниці.
Цього року вперше Успіння Пресвятої Богородиці ми святкували 15 серпня - за новим церковним календарем. Незвично, бо раніше це відбувалося на два тижні пізніше. Але хто б що не казав, жителі Тростянеччини поступово відходять від московського календаря, святкують, як колись відзначали церковні свята наші предки. Скрізь – у Тростянці у Вознесенському храмі та біля каплиці навпроти Круглого двру, у Гребениківському храмі та у відомому урочищі "Образ", скрізь цього дня була виставлена украшена квітами плащаниця Божої Матері. Всі бажаючі мали змогу помолитися і прикластися до неї. А після обідньої пори, хто побував в урочищі Образ, могли набрати освяченої води і скупатися в цілющій купелі. Цікаво, що того дня до джерела в урочище Образ приходили не тільки люди. На фото були зняті пташеня, яке злетіло з дерева напитися води і навіть дикий заєць. Отець Роман розповів, що птах пив воду з його рук. Такі цікаві дива відбуваються у благодатні дні церковних свят.
В своїх молитвах до Пресвятої Богородиці люди просили миру, благодаті Україні і її захисникам, злагоди, здоров’я і благополуччя для себе і рідних. Вважається, що на Успіння прощаються всі гріхи за рік – треба лише щиро помолитися і покаятися.