РАДЯНСЬКА РЕПРЕСИВНА ПОЛІТИКА 1920–30-х рр. ЩОДО ЦЕРКОВНИХ ДІЯЧІВ (НА ПРИКЛАДІ СВЯЩЕНИКА СУМЩИНИ М.О. ГОНТАРОВСЬКОГО)
У статті на основі архівних матеріалів та історіографії досліджується вплив репресій 1920–1930-х років проти церкви на долю священика М.О. Гонтаровського. Проаналізовано вплив економічної та податкової політики СРСР на духовенство, з’ясовано зміни соціального становища духовенства пов’язані з політикою розкуркулення. Проведено порівняння репресій 1920-х і 1930-х років проти православної церкви, визначено особливості кожного із періодів. Простежуються головні періоди життя священнослужителя М.О. Гонтаровського та на його прикладі ілюструється діяльність радянської репресивної машини у відношенні церкви.
ПОЗАЗАКОННІ МЕТОДИ ОТРИМАННЯ ПОКАЗІВ СВІДКІВ У СПРАВАХ ПРОТИ ДУХОВЕНСТВА СУМЩИНИ У 1936–1938 рр.
В.О. Оліцький
У статті на основі широкого кола джерел, сучасної української, зарубіжної та емігрантської історіографії досліджено одне із мало вивчених питань репресій 1930-х рр. проти православної церкви – позазаконні методи отримання свідчень проти духовенства органами державної безпеки. Основу дослідження склали архівні кримінальні справи репресованих священиків Сумщини. На прикладі даного дослідження можна прослідкувати ситуацію у СРСР в цілому, адже сучасна Сумщина входила до складу трьох областей УРСР, а подібна практика притаманна усій тогочасній більшовицькій системі.
Трансформація політики радянської влади щодо Православної церкви у кінці 30-х — першій половині 40-х рр. ХХ ст. та вплив на неї радянсько-німецької війни 1941-1945 рр. (на прикладі Сумщини)
Історична правда про світло Христової віри в Україні.
(до 1020-річчя хрещення Київської Русі.)
Українська Православна Церква Київського Патріархату готується урочисто відзначити видатну подію в історії церкви – 1020-річчя впровадження християнства в Київській Русі.
На жаль, Київ комуністичним режимом у 1988 році був позбавлений святкування 1000-літнього ювілею хрещення Київської Руси-України. Основні заходи проводились в Москві. Крім того, видавничий відділ Московського Патріархату підготував до ювілею чимало історико-церковних книг, як то:
Русская православная церковь. 988 – 1988. Очерки истории (в 2-х томах);
Протоиерей Лев Лебедев. Крещение Руси.;
Тысячелетие крещения Руси. Материалы международной научной конференции 11 – 18 мая 1987 г., тощо.