ГОЛОВНА · ЄПАРХІЯ · НАШІ БЛАГОЧИННЯ · БІБЛІОТЕКА · СТАТТІ · ДОПОМОГТИ НАМ · ДОПОМОГА НА БУДІВНИЦТВО · КАЛЕНДАР · ПОШУК · КОНТАКТИ Monday, May 27, 2024
Навігація
ГОЛОВНА
ЄПАРХІЯ
НАШІ БЛАГОЧИННЯ
БІБЛІОТЕКА
СТАТТІ
ДОПОМОГТИ НАМ
ДОПОМОГА НА БУДІВНИЦТВО
КАЛЕНДАР
ПОШУК
КОНТАКТИ
FAQ
Зворотній зв'язок
Пожертва на Свято-Воскресенський кафедральний собор
Останні статті
Благовірний великий ...
«Колір чистоти і цно...
28 вересня - пам'ять...
Воздвиження Чесного ...
Життя і страждання С...
Наші друзі off
Конотопське благочиння
Як побачив святкування Конотопської битви Клуб "Православний мандрівник"

До козаків у гості…

Голова Клубу
"Православний Мандрівник"
при Сумському Єпархіальному управлінні,
телефон:+38(095)365-73-71.
Лідія Григорівна Шеремет

Aвтор світлин
член правління Клубу «Православний мандрівник»
Світлана Воронянська


Причепурена, вимита до блиску, свіжозаасфальтована, в квітах, рушниках, посмішках, музиках, вишиванках, Шаповалівка вже вкотре радо вітала всеукраїнський козацький фестиваль – "Козацький родослав", та його високих гостей – і своїх, і із ближнього та дальнього зарубіжжя. А гості ж які високі! Відкривав фестиваль сам Президент України Віктор Ющенко та Святійший Патріарх Всієї Руси-України Філарет, що вже надало події особливої урочистості, державної ваги і знаковості. Адже приурочений фестиваль такій історичній події – 350-літтю Конотопської битви, де вперше козацька звитяга отримала перемогу над багаточисельним, добре підготовленим російським військом. І була забута ця славна перемога на цілих кілька століть – державна політика, бачите, імперські амбіції, почуття меншовартісності… Та генетична пам'ять жила, і праправнуки відроджують "тую славу і волю"! Та ще й як! Два роки тому, на відкритті такого ж фестивалю, вперше від влади прозвучала обіцянка, що знаменна подія не буде забута. І слово таки дотримано, незважаючи ні на які кризи! Постав у Конотопі, у самісінькому центрі, білосніжний красень-храм Різдва Пресвятої Богородиці, на місці зруйнованого в 20-ті роки, який освячував сам Святійший Патріарх Всієї Руси-України Філарет та десять українських архієреєв та більше 50-ти священиків, а золоті хрести на банях встановлювались у присутності Президента України, і багатьох тисяч народу, що затамувавши подих, стежили, як освячені хрести, пропливши на висоті 47 метрів над землею (отака нині техніка!), органічно завершили церковні бані, навік поєднавши золотом небо і землю. Во славу Божу, і в пам'ять визначної події, славної перемоги, і полеглих у битві. І в пам'ять по убієнним відбулись у діючих храмах поминальні літургії… А державний хор золотим голосом Ніни Матвієнко проспівав осанну живим, які сотворили, з забуття і небуття, підняли до неба оце архітектурне білосніжне диво – величний храм…Цього року все було надзвичайне і неповторне. Українська народна партія, на весь величезний шаповалівський вигін, розстелила державний прапор України, розміром 35х40 метрів, який уже занесений до Книги рекордів Гіннеса, як найбільший державний прапор світу! А що, ми такі, шаповалівського вигону вистачить і на два світових рекорди!

Кількість українських гетьманів, які зустрічались мало не на кожному кроці, здивувала і Президента, і святійшого Патріарха Філарета, які відвідали фестиваль, і козацькі курені! Високі, статурні, один одного красивіші, при африканській спекоті (35-38 і більше!), і в повних козацьких строях! Куди там баням і парилкам! Сліпучо усміхаються, танцюють, виспівують, шаблюками на боках видзвонюють. Ну хіба встоїть найстійкіше жіноче серце??? А курені як оформлені – очі розбігаються! Тут тобі і справжні скрині з Мамаями, і глечики межиріцькі, і охтирські, і глухівські; і столи аж ломляться від усякої смакоти, і вишивки, що аж сміються барвами і сюжетами; а вже пісень, музик, сміху, жартів; а нежданих-негаданих зустрічей з обіймами-поцілунками! А там он містечко майстрів вабить майстер-класами, і всілякими уже готовими виробами; а на величезній сцені, розміром з Майдан, заслужені колективи і виконавці таке витинають, що ноги самі до танцю просяться! І пливе над оцим усім майданом дух козацької вольниці, дух історії, пам'яті народу про славну звитягу, присмачений неймовірним запахом козацького кулешу, яким козаки частували і Президента, і Святійшого Патріарха Філарета, і всіх бажаючих!
Особливого шарму святу придавала козацька кіннота – Київський театр з етнографічного центру "Мамаєва слобода", виступи якого прямо таки брали у полон серця, надто жіночі! Бо – коні, як летючі блискавки, а вершники – солодка жіноча мрія… Дивлячись на виступи цих молодців, уже не сумніваєшся ні на хвилинку в легенді про славнозвісного кошового Святого праведного Петра багатостраждального Калнишевського, що нібито у 85-літньому віці, на ходу пробігав під черевом коня! Така була фізична виправка у козаків!

Музей козацтва у Шаповалівці поповнився новими, цікавими експонатами, а в парку біля музею навік застиг Іван Виговський, до підніжжя якому клав квіти і вклонявся Президент України, Святійший Патріарх Філарет, і тисячі народу, відкриваючи пам'ятник цього дня…

І звичайно ж, окраса любого свята – чарівне жіноцтво, надто ж – козачки! Барвисті, квітучі, як ружі, блиск і бісики в очах, жарти на вустах, ноги в танцях – біда на козацькі голови! Майстрині, шинкарки, Солохи – і навіть конотопські відьми в цей день – просто чарівниці, од яких очей не відвести! Он статурний козарлюга хвацько залицяється до такої пишної красуні, аж на тин налягає! А інший остовпів від подиву – живісінька Ніна Матвієнко скромно роздивляється якийсь рідкісний рушник, що розкрилився на стінах козацького куреня! А ось журналісти оточили мальовничу групу красунь в яскравих вишиванках – Союз українок теж гість козацького фестивалю, і оточений увагою і турботою своєї найактивнішої конотопської союзянки Зої Шалівської.

Вулиці Шаповалівки пишалися до гостей височенними квітучими рожевими мальвами і соняхами та іншим квітом, що аж вибігали з палісадників. А на воротях красувалися старовинні рушники – як колись у селах, у найбільші свята. І це надавало особливого колориту, забутої сільської елегантності і вишуканості садибам і вулицям – такий ото незвичайний народний дизайн!… До глибокої ночі шуміла-вирувала святкова Шаповалівка, гриміли мирні святкові залпи козацьких гармат, розсвічували небо розкішні феєрверки, прославляючи військову звитягу, та запрошуючи знову на щорічний фестиваль в пам'ять Конотопської битви.


Коментарі
Немає коментарів.
Додати коментар
Будь ласка, залогиньтесь, що б додати коментар.
Рейтинги
Рейтинг доступний тільки для користувачів.

Будь ласка, залогінтесь або реєструйтеся для голосування.

Немає даних для оцінки.
ДЕРЖАВНІ ДОКУМЕНТИ
Гість
Ім'я

Пароль

Запам'ятати менеРеєстрація
Забули пароль?
Голосування
Звідки Ви дізналися про наш сайт?

Від знайомих

З іншого сайту

З пошукової системи

Для участі в опитуваннях ви повинні залогінитися.
Міні-чат
Вам необхідно залогінитися.

Немає присланих повідомлень.
Copyright © 2007
Веб-портал Сумської єпархії Православної Церкви України
Редакція Прес-центру залишає за собою право не погоджуватися зі смістом статтей, які присилають читачі. Викладені тут погляди не обов'язково повинні поділяти всі члени редакції прес-центру.
Матеріали Веб-порталу Сумської єпархії ПЦУ можуть бути використані повністю чи частково лише за умови посилання на джерело.