ГОЛОВНА · ЄПАРХІЯ · НАШІ БЛАГОЧИННЯ · БІБЛІОТЕКА · СТАТТІ · ДОПОМОГТИ НАМ · ДОПОМОГА НА БУДІВНИЦТВО · КАЛЕНДАР · ПОШУК · КОНТАКТИ Saturday, November 23, 2024
Навігація
ГОЛОВНА
ЄПАРХІЯ
НАШІ БЛАГОЧИННЯ
БІБЛІОТЕКА
СТАТТІ
ДОПОМОГТИ НАМ
ДОПОМОГА НА БУДІВНИЦТВО
КАЛЕНДАР
ПОШУК
КОНТАКТИ
FAQ
Зворотній зв'язок
Пожертва на Свято-Воскресенський кафедральний собор
Останні статті
Благовірний великий ...
«Колір чистоти і цно...
28 вересня - пам'ять...
Воздвиження Чесного ...
Життя і страждання С...
Наші друзі off
ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР: СПОМИН ТАЄМНОЇ ВЕЧЕРІ. ВСТАНОВЛЕННЯ ТАЇНСТВА ЄВХАРИСТІЇ

ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР: СПОМИН ТАЄМНОЇ ВЕЧЕРІ. ВСТАНОВЛЕННЯ ТАЇНСТВА ЄВХАРИСТІЇ

Закінченням вечірніх молитов у велику середу, ми наближаємось до світанку великого четверга. День цей зветься ще Літургією року. Його присвячено спомину про Таємну Вечерю Христа й апостолів, під час якої було встановлено основне Таїнство Православної Церкви - Таїнство Євхаристії, або Причастя Тіла і Крові Господніх.
З наближенням Пасхи, Ісус Христос, виконуючи старозавітній Закон про святкування Пасхи, зібрав своїх учнів в Єрусалимі, в кімнаті Сіонської горниці, щоб востаннє разом їсти паску. Він взяв хліб, поблагословив, переломив його та роздав апостолам зі словами: "Прийміть, їжте, це - Тіло Моє, що за вас ламається..." - тобто передається на страждання і смерть. А також взяв чашу, подякував і сказав: "Пийте з неї всі, бо це - Кров Моя Нового Завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів".
Таким чином Самим Ісусом було встановлене головне Таїнство Православної Церкви - Євхаристія (подяка), в якому під виглядом хліба та вина, Спаситель подав усім нам через апостолів Свої справжні Тіло і Кров, Яких православні християни причащаються кожної Літургії, згадуючи Христову Жертву за рід людський.
Хоча хліб і вино в Таїнстві стають Тілом і Кров’ю Господніми, але Він перебуває в цьому Таїнстві всією Своєю сутністю, тобто Своєю душею і самим Своїм Божеством, котре нероздільне з Його людською природою.
Святі Отці Древньої Церкви не сумнівались в тому, що євхаристичний хліб і вино після освячення є істинним Тілом й істинною Кров’ю Господа Ісуса Христа, іншими словами, знаходяться в такому відношенні до божества, в якому знаходиться людська природа Христа: незмінно, нероздільно, незлитно, нерозлучно. Однак при цьому очевидно, що хліб і вино в таїнстві зберігають свій природній вигляд і сприймаються нашими тілесними відчуттями як такі, котрі не зазнали змін. Отже, коли ми причащаємось, то бачимо перед собою в чаші матеріальну речовину - вино, квасну просфору й воду, які в часі Літургії, через призивання молитви священиком, перетворені Святим Духом в Тіло і Кров Спасителя. Матеріальні речовини - це дар Господній людству від земних плодів. Виростивши і зібравши їх, людина приносить Богу, а Господь дарує людині для спасіння.
Чистим звуть в народі цей четвер, бо саме тоді, зібравши учнів у Сіонській горниці, Господь омив їм ноги, навчаючи разом з ними і всіх нас ніколи не зневажати оточуючих нас людей та розуміти, що ми прийшли в цей світ не для того, щоб служили нам, а задля того, щоб послужити нашим ближнім.
Відразу після причастя Юда вибіг з горниці… Мине кілька годин, і він повернеться з озброєними вартовими та цілуванням зрадника викаже Господа його ворогам.
Цього дня у храмах зранку звершується Літургія святителя Василія Великого, в часі якої замість Херувимської пісні лунає інший піснеспів: Вечері Твоєї Тайної, Сину Божий, нині причасником мене прийми, бо ані ворогам Твоїм тайну розповім, ані цілування дам Тобі, як Юда, але, як розбійник, сповідую Тебе: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм!
Літургію Великого четверга звуть ще Літургією року - адже її присвячено спомину про ту саму Таємну Вечерю, на якій Господь, вмивши ноги учням, переломив хліб і дав учням вино, промовивши: Прийміть, їжте, це - Тіло Моє; і - Це Кров Моя Нового Завіту, що за вас і за багатьох проливається на відпущення гріхів.
Таким чином Христос встановив одне з головних Таїнств християнської Церкви, а ми, приймаючи Причастя в Чистий Четвер, стаємо учасниками Таємної Вечері, подумки розділяючи її з апостолами та приймаючи Тіло і Кров Христові - ніби з рук Самого Господа.
Існує традиція, згідно з якою на Чистий Четвер допускалися до Причастя навіть ті люди, на яких за важкі гріхи було накладено сувору єпитимію. Це, ймовірно, пов’язано з надзвичайно великим значенням, яке має Літургія Чистого Четверга, причаститися під час якої, за можливістю, бажано кожному істинному вірянину.
Саме під час Таємної Вечері Христос промовив: "Нову заповідь даю вам: любіть один одного; як Я полюбив вас, так і ви любіть один одного! По тому пізнають усі, що ви учні Мої, коли будете мати любов між собою".
А також додав: "Жінка, коли родить, має скорботу, бо прийшла година її, але коли вона народить дитину, уже не пам’ятає скорботи від радості, тому що прийшла нова людина в світ. Так і ви тепер маєте смуток, але Я побачу вас знову, і серце ваше буде радіти; і радості вашої ніхто не відніме від вас".
Насправді, завжди, а особливо в час війни, в духовному плані Євхаристія - це найбільше, що є в людини . Це все, що Господь з любові дає людині і все, що людина може принести Богу через чисте серце. Тому, маючи можливість - не відкладаймо на потім, а вже тепер, молитовно підготовившись, спішімо до храму прийняти Христа через чашу, в Таїнствах сповіді та Євхаристії.
І не відступаймо цими днями від Христа ані на крок. Пам’ятаймо: дорога до Світлого Воскресіння пролягає через Голгофу, і лише той, хто пройде цей шлях разом із Господом, розіп’явши свої гріхи на Хресті Божої совісті, зможе увійти в Пасхальну радість оновленою, звільненою від влади смерті людиною!
Коментарі
Немає коментарів.
Додати коментар
Будь ласка, залогиньтесь, що б додати коментар.
Рейтинги
Рейтинг доступний тільки для користувачів.

Будь ласка, залогінтесь або реєструйтеся для голосування.

Немає даних для оцінки.
ДЕРЖАВНІ ДОКУМЕНТИ
Гість
Ім'я

Пароль

Запам'ятати мене



Реєстрація
Забули пароль?
Голосування
Звідки Ви дізналися про наш сайт?

Від знайомих

З іншого сайту

З пошукової системи

Для участі в опитуваннях ви повинні залогінитися.
Міні-чат
Вам необхідно залогінитися.

Немає присланих повідомлень.
Copyright © 2007
Веб-портал Сумської єпархії Православної Церкви України
Редакція Прес-центру залишає за собою право не погоджуватися зі смістом статтей, які присилають читачі. Викладені тут погляди не обов'язково повинні поділяти всі члени редакції прес-центру.
Матеріали Веб-порталу Сумської єпархії ПЦУ можуть бути використані повністю чи частково лише за умови посилання на джерело.