ГОЛОВНА · ЄПАРХІЯ · НАШІ БЛАГОЧИННЯ · БІБЛІОТЕКА · СТАТТІ · ФОТО ГАЛЕРЕЯ · МОЛОДІЖНЕ БРАТСТВО · ДОПОМОГТИ НАМ · ДОПОМОГА НА БУДІВНИЦТВО · КАЛЕНДАР · ПОШУК · КОНТАКТ · Пожертва на Свято-Воскресенський кафедральний соборFriday, April 04, 2025
Навігація
ГОЛОВНА
ЄПАРХІЯ
НАШІ БЛАГОЧИННЯ
БІБЛІОТЕКА
СТАТТІ
ФОТО ГАЛЕРЕЯ
МОЛОДІЖНЕ БРАТСТВО
ДОПОМОГТИ НАМ
ДОПОМОГА НА БУДІВНИЦТВО
КАЛЕНДАР
ПОШУК
КОНТАКТ
Архів файлів
FAQ
Зворотній зв'язок
Пожертва на Свято-Воскресенський кафедральний собор
Пожертва на Свято-Воскресенський кафедральний собор
Всі статті
Проповіді
Мистецтво
Статистика
Богослів'я
Суми і Сумщина
Історія Церкви
Релігія - Політика
Християнські свята
Магія, астрологія, окультизм
Піст у житті християнина
Останні статті
Благовірний великий ...
«Колір чистоти і цно...
28 вересня - пам'ять...
Воздвиження Чесного ...
Життя і страждання С...
Наші друзі off
Надвечір'я Різдва Христового: З глибини віків до сьогодення

Надвечір'я Різдва Христового: З глибини віків до сьогодення

Надвечір'я Різдва Христового – це особливий час, сповнений глибокої духовності та давніх традицій, що сягають перших віків християнства. Це час очікування дива, час єднання родини та вшанування пам'яті предків.

Богослужіння та історичні корені

Надвечір'я Різдва відзначається особливим богослужінням – Великими, або Царськими часами, укладеними Єрусалимським Патріархом Софронієм. У псалмах та пророцтвах Старого Завіту цього богослужіння зібрані пророцтва про Месію, а Євангеліє розповідає про події, пов'язані з Різдвом Христовим. Назва «Царські часи» походить від візантійської традиції присутності імператора та його двору на цій службі. Цей день завершує Пилипівський піст, тому є днем суворого посту.

До прийняття християнства наші предки відзначали свято «Корочуна» – день вшанування сонця, що символізувало надію на врожай, приплід худоби, здоров'я та добробут. З приходом християнства ці давні традиції набули нового змісту, наповнившись ідеалами правди, любові та всепрощення.

Приготування до Святого вечора

Підготовка до Різдва розпочиналася заздалегідь. Після жнив перший або останній сніп збіжжя, перев'язаний перевеслами, залишали необмолоченим. Його вносили до хати на Святвечір, називаючи «дідухом», «дідом», «колядою», «кролем», «зажином» або «бабою». Також до хати вносили сіно.

Готували багато їжі, напої, купували новий посуд та одяг. Традиція встановлювати ялинку з'явилася в Україні пізніше, у першій половині XX століття, поширившись з Німеччини. Її прикрашали свічками, горіхами, яблуками та домашніми солодощами. На Лемківщині виготовляли «павуків» із соломи або дроту, що символізували павутиння, яке, за легендою, врятувало Святу Родину.

До свята ретельно прибирали в хаті та на подвір'ї, повертали позичені речі.

Страви Святого вечора

На Святвечір випікали різноманітний хліб: корун, крачун, книш, калач, струцлю, кожен з яких мав своє символічне значення. Книш, кругла паляниця з маленьким хлібцем зверху, символізував пам'ять про померлих. На Лемківщині пекли «струцлю», а на Поділлі – три обрядові хліби: «Хазяїн», «Василь» та «Йордан».

Обов'язковими були пиріжки з різними начинками, калачі та інші хлібобулочні вироби. Господиня вставала рано вночі, щоб приготувати 12 пісних страв, серед яких найважливішими були кутя та узвар.

Кутя – варена пшениця з медом – символізувала вічність та щастя на небі. Узвар – компот із сухофруктів. Також готували голубці, капусняк, горох, борщ, каші, вареники, рибу та страви з грибами. Кількість та склад страв могли відрізнятися залежно від регіону та достатку родини. На Лемківщині готували особливі страви, такі як «бобальки» та «киселиця».

Традиції Святого вечора

Поки господиня готувала, господар дбав про худобу та обійстя. На Лемківщині існував звичай перед вечерею митися в крижаній воді. Господар вносив до хати дідуха та сіно, промовляючи особливі слова. Сіно розтрушували, бажаючи добробуту худобі та пам'яті душам померлих. На стіл стелили сіно, обрус, клали хліб зі свічкою. Господар пригощав худобу хлібом з часником, символізуючи тепло, яким тварини зігрівали новонародженого Ісуса.

Коли на небі з'являлася перша зірка, родина сідала до столу. Перед тим кожен дмухав на своє місце, щоб не зашкодити душам, які, за повір'ям, приходили на Святвечір. Вечерю починали з куті, їли зі спільних мисок, що символізувало єдність. На столі залишали страви для померлих. Після вечері молодь колядувала, а дехто йшов на Всеношне Богослужіння.

Традиції святкування надвечір'я Різдва єднають українців, нагадуючи про важливість родинних цінностей, зв'язку з минулим та віри у майбутнє.



З повагою отець Назарій (Ковальов) священник Православної Церкви України
Коментарі
Немає коментарів.
Додати коментар
Будь ласка, залогиньтесь, що б додати коментар.
Рейтинги
Рейтинг доступний тільки для користувачів.

Будь ласка, залогінтесь або реєструйтеся для голосування.

Немає даних для оцінки.
ДЕКЛАРАЦІЯ
ДЕРЖАВНІ ДОКУМЕНТИ
Время портала
Гість
Ім'я

Пароль

Запам'ятати мене



Реєстрація
Забули пароль?
Голосування
Звідки Ви дізналися про наш сайт?

Від знайомих

З іншого сайту

З пошукової системи

Для участі в опитуваннях ви повинні залогінитися.
Міні-чат
Вам необхідно залогінитися.

Немає присланих повідомлень.
Copyright © 2007
Веб-портал Сумської єпархії Православної Церкви України
Редакція Прес-центру залишає за собою право не погоджуватися зі смістом статтей, які присилають читачі. Викладені тут погляди не обов'язково повинні поділяти всі члени редакції прес-центру.
Матеріали Веб-порталу Сумської єпархії УПЦ КП можуть бути використані повністю чи частково лише за умови посилання на джерело.